Asociácia spoločností prevádzkujúcich kurzové stávky na Slovenskom sa sťažujú na nelegálne pôsobenie konkurenčných stávkových firiem zo zahraničia. Tie údajne pripravujú Slovensko ročne na odvodoch o 2,5 až 5 miliónov eur. Spor sa vedie v súvislosti s prebiehajúcim hokejovým šampionátom. Asociácia pripravuje právne kroky proti týmto spoločnostiam aj proti médiám, ktoré ich reklamy uverejňujú.

“V súvislosti s majstrovstvami sveta začala ohromná reklama týchto (nelegálnych) spoločností,” povedal Berger. Ide napríklad o spoločnosť bet-at home, ktorá má reklamu v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy alebo dokonca priamo na bratislavskom štadióne av zóne pre hokejových fanúšikov. Reklama sa objavuje iv tlačených médiách a na internetových portáloch.

Asociácia argumentuje tým, že slovenský zákon neumožňuje propagáciu stávkových spoločností, ktoré nemajú v štáte licenciu. “Aj dnešný zákon je jasný, jasne hovorí, že tento biznis bez licencie nie je povolený, že nie je možné propagovať tieto spoločnosti, ktoré nemajú licenciu,” povedal Jiří Kabát, generálny riaditeľ spoločnosti Fortuna Entertainment Group, ktorá je najväčším poskytovateľom kurzových stávok v strednej Európe .

Zároveň dodal, že argumenty nelegálnych stávkových kancelárií o nadradenosti európskej legislatívy nad zákony štátu nie sú pravdivé. “Slovenské zákon je nadradený akýmkoľvek zmluvám, ktoré majú zahraničné spoločnosti, ktoré prídu na Slovensko,” pripomenul šéf slovenského stávkovej spoločnosti Niké Otto Berger.

Prezidentka Rady pre reklamu Zuzana Mistríková uviedla, že rada na tento fakt upozornila členské organizácie. Ministerstvo financií, ktoré licenciu udeľuje, konštatovalo, že ide o nelegálne aktivity a že príslušné orgány začali konať.

Stávkové firmy, ktoré na slovenský podnikajú s licenciou, odvádza štátu päť percent z objemu tržieb ročne. Vlani tak do rozpočtu poslali cez 15 miliónov eur (362 miliónov Sk), ďalšie peniaze platí obciam. Nelegálne pôsobiace firmy podľa odhadov pripraví štát údajne o 2,5 až päť miliónov eur ročne (60 až 120 miliónov korún).

Kurzy:
Stavkove kancelarie Bet365
Stavkove kancelarie Bwin
Stavkove kancelarie Jetbull