Európsky šampionát basketbalistek v Poľsku dnes dopíše posledné osemfinálovej kapitoly. Na programe sú záverečné tri zápasy, ktoré musia rozlúštiť mená dvoch zostávajúcich čtvrtfinalistů. Kto doplní postupujúci tandem Litva, Česko? Komu zostane čierny Peter? Bookmakeri SYNOT TIPu neverí Turecku.

Turkyňa postúpili do osemfinále z tretieho miesta, keď si pripísali len skalp trápiaceho sa Slovenska (76:60). Litve podľahli 58:64 a so zatiahnutou brzdou sa rozjíždějícímu sa Rusku 65:80. V osemfinálovom pokračovanie potom nestačili na Česko (51:56) a porazili bezkonkurenčne najslabšie Veľkú Britániu 64:57. Aby ich súboj s Bieloruskom nebol posledný, musí bezpodmienečne zvíťaziť. Inak idú domov. Hlavnou oporou tímu je pivotmanka Nevriye Yilmazová z Fenerbahce, ktorá má na konte 78 bodov a úctyhodnú úspešnosť streľby 53,7 percenta. V streľbe za dva body má potom skoro úspešnosť 55,6 percenta! Lenže sama na všetko nestačí, za ňou je totiž obrovská priepasť. S odstupom 32 bodov jej na chrbát “dýcha” klubová spoluhráčka Birsel Vardarliová, ešte o štyri body menej má Nevin Kristen Nevlinová (42 bodov).

Bielorusky majú rovnakú východiskovú pozíciu. Keďže je veľmi pravdepodobné, že Rusko si skalp Veľkej Británie zaistia postup do štvrťfinále, povinnosť im velí zvíťaziť. Keďže forma bieloruského výberu s pribúdajúcimi zápasmi stúpa, je podľa bookmakerov SYNOT TIPu favoritom. V základnej skupine sa síce radoval iba raz, keď si vyšlápl na Rusky (62:51), ale poklonili sa Litevkám (50:68) a Slovenkám (62:67). Lenže v osemfinále sú Bielorusko zatiaľ nezhodené – deklasoval Izrael (68:41) i Británii (55:40). Ich najusilovnejší strelkyne je Katsiaryna Snytsinaová s 48 bodmi, druhá Natallia Marchanková nastrieľali 39 bodov a tretí Jelena Leuchanková o bod menej.