Stávky na outsidermi

Cesta k úspešnému stávkovani vedie cez prekonanie mýtu, že k peniazom sa stávkujúci dostane len pri stávkovaní na favoritov. Početná skupina ľudí si nikdy nestavila a nikdy nevloží na výrazného outsidera, pretože jednoducho očakáva prehru a tým ich odôvodnenie končí. Ba čo viac, väčšina ľudí berie vysoký kurz ako odstrašujúci príklad, ktorému sa vyhne veľkým oblúkom, bez zváženia akékoľvek ďalšiej okolnosti.

Čo je teda zlé na tom, že si stávkujúci nestaví na udalosť s vysokým kurzom, pri ktorej očakáva, že skôr prehrá ako vyhrá? Pointa je v tom, že my nemusíme nutne vyhrať danú stávku viackrát ako v polovici prípadov, aby daná stávka bola zárobková. Všetko samozrejme záleží na výške daného kurzu a šanciach onoho outsidera.

Ak bude napríklad v zápase anglickej Premier League vypísaný kurz 7.00 na výhru Fulhamu nad Manchestrom United, tak aby stávka na Fulham bola zárobková, potom stačí, aby United prehrali jednou zo šiestich zápasov. To znamená, že aj pri 17% šancu na výhru Fulhamu bude stávka profitabilná. A čo viac, ak United prehrajú len jednou zo siedmich zápasov, ani potom nebude stávka stratový, bude presne na nule, nebude teda ani zárobková ani stratový. Takže aj 14% šanca na výhru nerobí z tejto stávky stávku stratový, čokoľvek nad 14% už bude prináša peniaze do našej pokladničky.

Všetky podané stávky je potrebné pozerať sa z dlhodobého hľadiska a nielen slepo považovať každú individuálnu prehratú stávku za neúspech. Vyššie sme si ukázali, že aj keď nám daná stávka nevyjde päťkrát zo šiestich príležitostí, nemusí sa jednať o stratový stávku. Viac o problematike prepočte kurzov na percentá a naopak sa dočítate v článku Očakávaný zisk.

Unibet – bonus k prvému vkladu tu
Betway – stávka zdarma
Expekt – vysoké kurzy + bonus
Jetbull – bonus 150 eur k prvému vkladu

Reálny príklad z kurzového stávkovania

Poďme sa pozrieť na príklad z tohtoročného play-off (sezona 2009/2010) zámorskej NBA. V semifinále Východnej konferencie sa stretli Cleveland Cavaliers s Bostonom Celtics. Po štyroch zápasoch bol stav série vyrovnaný 2-2 av piatom zápase mali výhodu domácej palubovky hráči Cavaliers. Na domácej Cleveland bol vypísaný kurz 1.35 a na hostí s Bostonu 4.00.

Treba podotknúť, že Celtics na palubovke Cavaliers v tejto sérii už raz vyhrali (2. zápas série 104:86) av základnej časti NBA v Clevelande vyhrali aj jedno z dvoch zápasov (95:89). Bostone navyše nechýbal žiadny z kľúčových hráčov a do piateho zápasu série sa Celtics chystali v najsilnejšej zostave.

Ako je teda možné, že bol na Celtics tak vysoký kurz? Áno, Cleveland vyhral suverénne základnú časť NBA (61 výhier, 21 prehier) a tiež výhoda domáceho prostredia hrá nazanedbatelnou rolu, ale predovšetkým to boli samotní stávkari, ktorí v prevažnej väčšine verili Clevelande, až postupne svojimi stávkami na Cavaliers vyhnali kurz na Celtics takto vysoko . Nezabúdajte teda, vypísané kurzy sú flexibilné a mení sa v závislosti na správaní stávkarov.

Vo výsledku pri kurze 4.00 bola stávka na Boston profitabilná vtedy, ak by Celtics dokázali vyhrať viac ako v 25% prípadov, pričom v danej sezóne dokázali na ihrisku Cavaliers vyhrať hneď v 50% prípadov. Naopak stávka na Cleveland by bola profitabilná len vtedy, ak by domáci dokázali zvíťaziť častejšie než v 74% prípadov, pred týmto zápasom sa im to v sezóne podarilo ale len v oných 50%. Čo z toho vyplýva? Pri takýchto kurzoch a momentálnej situácii bola chyba vsádzať na Cleveland.

A ako že dané zápasu nakoniec dopadlo? Vzhľadom na uvedenú analýzu nie je výsledok onoho zápasu nijako extra dôležitý, nech by stretnutie dopadlo, ako by dopadlo, stávka na Cleveland bola chybou a naopak stávka na Boston by bola z dlhodobého hľadiska tou stávkou profitabilná. Ale pre zvedavcov – Boston zvíťazil 120:88, teda o celých 32 bodov. A podobných stávkových príležitostí je veľa, stačí len usilovne hľadať.